İpek Böceği İhracat Ödülleri

” 2019 Yılında Gerçekleştirmiş Olduğumuz Olduğumuz İhracat İle; Türkiye Ekonomisine, İhracatına ve İstihdamına Olan Değerli Değerli Katkılarınız için Çok Teşekkür Eder, Başarılarınızın Devamını Dileriz.”

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından her yıl başarılı ihracatçıları ödüllendirmek adına düzenlenen ‘İpek Böceği İhracat Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Hilton Bursa Hotel’de gerçekleşen törenin açılışında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Yeni yılın ilk 2 aylık diliminde ihracatımızdaki yüksek performansın da yeni rekorların habercisi olduğuna inanıyorum” dedi.

Bursa tekstil ve hazır giyim sektörünün en prestijli ödülleri sahiplerini buldu. UTİB ve UHKİB tarafından gerçekleştirilen ödül törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, BTSO ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, UTİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursaspor Başkanı Ali Ay, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı.

Ödül Töreni öncesi katılımcılara Endüstri 4.0 ile ilgili bir sunum yapan ION Akademi Kurucusu Ali Rıza Ersoy, Endüstri 4.0’ın alın teri değil, akıl terine müracaat etmeye odaklanan bir yaklaşım olduğunu söyleyerek , “Endüstri 4.0 kas gücünü ortadan kaldırıyor, dolayısıyla biz bu konuda bir tehditle karşı karşıyayız. Batı bu noktada kendini çok daha fazla hızlandırarak, doğuyu kendine yetişemez hale getirmeye çalışıyor. Böyle önlem alıyor. Esnek ürün hattı da bu konuda onlara bir avantaj sağlayacak. Aynı zamanda da daha az zaman harcayarak daha fazla üretim yapmaya yani verimliliğe önem veriyor. Çin’in yani doğunun en önemli avantajı olan kas gücü avantajını bertaraf etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

“Bağlı olmayan yok olacak”Gelecekte işletmenin içerisinde bilgi ve veri akışının insan etkileşimi olmadan gerçekleşeceğini belirten Ersoy, yakın zamanda tüm nesnelerin internete bağlanacağını, bağlı olmayanın da yok olacağını dile getirdi.Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan İbrahim Burkay da, Bursa’nın 14 Milyar Dolarlık rekor ihracatı ve 80 bini aşan ek istihdam rakamıyla 2017 yılında da Türkiye ekonomisinin sürükleyici gücü olmayı başardığını ifade ederek, “Aynı dönemde tekstil sektörümüzün ihracata katkısı yüzde 3 artarken, ihracat miktarımız da 8 milyar doların üzerine çıktı. UTİB olarak da ülkemizin dış ticaretine katkımız 1 milyar 200 milyon dolar oldu. Ülke hedeflerimize sağlamış olduğunuz değerli katkılardan ötürü hepinizi bir kez daha yürekten kutluyorum. Yeni yılın ilk 2 aylık diliminde ihracatımızdaki yüksek performansın da yeni rekorların habercisi olduğuna inanıyorum.  148 ülke ve bölgeye ihracat yapma başarısı gösteren UTİB olarak da kentimizin ve ülkemizin dış ticaret hedeflerine inşallah katkılarımız artarak sürecek” diye konuştu.

İhracatçımızın yanındayız… UTİB çatısı altında düzenlenen uluslararası fuarlar, milli katılım organizasyonları ve alım heyetleriyle örnek gösterilen bir kurum olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Başkan Burkay, “Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’ndan tasarım yarışmalarına, 12 yıldır UTİB çatısı altında yaptığımız tüm etkinliklere liderlik ve öncülük yaklaşımı ve bakış açısı damgasını vurmuştur. Bu süreçte 250’yi aşkın nitelikli organizasyona imza attığımız UTİB olarak siz değerli ihracatçılarımızın yanında olmaya ve yeni hedeflerimize odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

“İhracatçılarımız gerçek bir başarı hikâyesi yazıyor” Bursa’nın bugüne kadar başardıklarından daha fazlasını ortaya koyabilecek ender görülecek bir senkron, inanç ve sinerjiye sahip olduğunu dile getiren İbrahim Burkay, “Bizler de yeni dönemdeki çalışmalarımızı ve projelerimizi bu güzel tablodan aldığımız güçle ortaya koyuyoruz. Gerek BTSO gerekse de UTİB olarak üretimden istihdama, sanayiden ihracata kadar ekonomideki kalkınma hamlemizi destekleyen tüm projelerimizle, Bursa’mızın hedeflerini ve hayallerini beklentilerin çok daha ötesine taşımayı başardık. Dünya ekonomilerinde ve coğrafyamızda yaşanan zorluklarda bile daha fazla insanımıza istihdam alanları açmak ve refah düzeyimizi artırmak adına özveriyle çalışan ihracatçılarımız gerçek bir başarı hikâyesi yazıyor” şeklinde konuştu.

“İpek Böceği İhracat Ödülleri”Öte yandan İpek Böceği İhracat Ödüllerinde tekstil ve hazır giyim alanında toplam 105 firma ödül aldı. Tekstil sektöründe Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fab. A.Ş. yine ilk sırayı alırken, Zorlu Dış Ticaret ile Fistaş Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. en başarılı firmalar oldu. Bu alanda toplam 51 firma performanslarına göre ihracat başarı, altın, gümüş ve bronz ödüllere layık görüldü.Hazır giyim ve konfeksiyon alanında da Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fab. A.Ş., EDT Hazır Giyim ve Oz Tekstil Sanayi en fazla ihracatı gerçekleştirerek ilk üç sırayı paylaşırken, toplamda 54 firma yine performanslarına göre ihracat başarı, altın, gümüş ve bronz ödüllerin sahibi oldu.